ما کابوس حشرات هستیم

فقط پیام در واتس آپ 09354406776

شماره تلگرام ما : ۰۹۳۵۴۴۰۶۷۷۶
 ۰۹۱۴۵۵۶۲۰۲۰ , ۰۴۴۳۲۲۵۱۸۱۷

بررسی سه محل برای پنهان شدن عقرب ها در خانه

عقرب ها موجوداتی شب زی هستند و اغلب در روزها در مکان های تاریک و مرطوب پنهان می شوند. اگر عقرب ها به خانه ما وارد شوند در چه قسمت هایی پنهان می شوند؟ مهمترین و شایع ترین محل های پنهان شدن عقرب ها در خانه کجا هستند؟

عقرب‌ ها در چه محیط هایی زندگی می کنند؟

عقرب ها عمدتاً در مناطق گرمسیری یافت می شوند اما گونه هایی از عقرب وجود دارند که توانایی زندگی در آب و هوای سرد را نیز دارند. عقرب ها شب زی هستند و در شب ها به شکار کردن می پردازند و روزها زیر تخته سنگ ها، میان شکاف ها و یا زیر بوته ها پنهان می شوند. این نواحی از محبوب ترین محل های پنهان شدن عقرب ها در محیط طبیعی زندگی شان هستند. عقرب ها با ورود به خانه، به دنبال یک اکوسیستم کوچک و مشابه با آنچه که در طبیعت به آن دسترسی دارند، می گردند. تعداد این مکان ها در خانه ها کم نیست و عقرب ها بسیار سریع و آسان می توانند در قسمت های مختلف خانه پنهان شوند.

محل پنهان شدن عقرب در طبیعت

مهمترین مکان های اختفای عقرب‌ در خانه

ساختار بدن عقرب ها، نحوه تغذیه، سازگاری بالا در شرایط سخت باعث می شوند که عقرب ها مدت زمان طولانی بتوانند بدون شکار کردن و تغذیه کردن، در یک مکان پنهان شوند و زنده بمانند بدون اینکه ما از وجود آن ها در قسمت های مختلف خانه اطلاع داشته باشیم. مناطق مرطوب، قسمت های به هم ریخته در خانه و درب و پنجره های درزگیری نشده یا هر ورودی دیگری که عقرب ها به راحتی می توانند از آن ها عبور کنند، مناطقی هستند که عقرب ها را به خود جلب می کنند. در ادامه به بررسی قسمت هایی از خانه که برای عقرب ها یک مکان امن محسوب می شوند، می پردازیم.

بررسی مکان های مناسب برای پنهان شدن عقرب در خانه

حدود ۲۵۰۰ گونه عقرب در قسمت های مختلف جهان شناسایی شده است.
با اینحال فقط تعداد کمی از آن ها دارای سم کشنده هستند، اما نیش عقرب ها چه سم خطرناک داشته باشند و چه نداشته باشند، بسیار دردناک است. وجود عقرب ها در خانه ترسناک بوده و اینکه در یک شب غافلگیرانه دچار عقرب گزیدگی شوید، حادثه ای وحشتناک و دردآور است. بنابراین داشتن اطلاعات دقیق از اینکه عقرب ها در صورتی که به خانه وارد شوند به دنبال چه مکان هایی برای پنهان شدن هستند، می تواند در پیشگیری از ورود آن ها به خانه، مؤثر و مفید باشد.
مشخصه های برخی از محل های پنهان شدن عقرب در خانه عبارتند از:

 • مکان های آرام
 • نزدیک به محل های ورودی خانه
 • مکان های تاریک و مرطوب

مکان های آرام و بدون مزاحمت

هر جایی از خانه که معمولا رفت و آمد به آن نقاط انجام نمی شود و مکان هایی آرام هستند به دنبال عقرب ها باشید.

 • گوشه های اتاق
 • زیر پرده ها
 • پشت کمدها
 • پشت و زیر مبلمان

عقرب پنهان شده پشت پرده

به طور مثال اتاق هایی که معمولا از آن ها استفاده نمی شود اولین جایی است که باید برای پیدا کردن عقرب ها آن را جستجو کنید. یادتان باشد که عقرب ها وارد نواحی می شوند که خیلی کوچک، تاریک و آرام هستند و در آنجا مخفی می شوند. مثلا شومینه ای که خیلی کم از آن استفاده می کنید و چندین تکه چوب کنار آن قرار دارد یا کمدی که پر از کارتن لباس هایی است که مدت های طولانی از آن استفاده نکرده اید، از مکان های مورد علاقه عقرب ها برای مخفی شدن خواهند بود.

نقاط ورود عقرب به خانه

بدن عقرب با پوسته ای سخت پوشیده شده که به صورت اسکلت خارجی بدن عمل می کند. اما این موضوع مانع از عبور عقرب ها از درز و شکاف های باریک نمی شود. عقرب ها توانایی بالایی در عبور از شکاف ها دارند، آن ها می توانند همراه با خطوط برق و تلفن و یا از طریق سوراخ های کوچک موجود در دیوارها وارد خانه ها شوند پس باید حتما این نواحی را به خوبی بررسی کنید، به ویژه در آشپزخانه و حمام که لوله های آب و گاز وارد خانه می شوند. مطمئن شوید که این منافذ و درز و شکاف ها به طور کامل بسته شده باشند و درز نداشته باشند. به همین دلیل باید هر گونه شکاف، ترک و درزی را با مواد مخصوص درزگیری بپوشانید.

استفاده از نوارهای درزگیر برای درب و پنجره ها بسیار مهم است چون عقرب ها حتی از تنگ ترین منافذ و سوراخ ها هم رد می شوند. پس در مواقع لزوم نوارهای درزگیر را تعویض کنید و همیشه درب و پنجره ها را چک کنید که به خوبی بسته شده باشند و هیچ راه نفوذی وجود نداشته باشد.

نواحی مرطوب یا تاریک

قسمت هایی از خانه که تاریک و مرطوب باشند برای عقرب ها به منزله مکانی برای داشتن پناهگاه و تأمین آب بدن است.
مکان هایی مانند:

 • کنار ماشین لباسشویی و ظرفشویی
 • کابینت زیر سینک
 • قسمت های مخفی و دور از دسترس در حمام
 • مجاری تهویه هوا

در صورتی که در محیط های عقرب خیز زندگی می کنید بهتر است موقعی که لباس و مخصوصاً حوله های مرطوب و خیس را بررسی می کنید باید مراقب باشید که عقرب در آن ها مخفی نشده باشد. قبل از پوشیدن، آن ها را به خوبی بتکانید و سپس بپوشید. اگر به وجود عقرب ها در خانه مشکوک شده اید، محل هایی که احتمال حضور و پنهان شدن عقرب ها وجود دارد را به خوبی مورد بررسی قرار دهید. در صورت وجود عقرب در خانه، با دقت محل های احتمالی پنهان شدن عقرب ها را جستجو کنید.

اگر قصد گرفتن عقرب ها را دارید، بهتر است در شب که زمان فعالیت عقرب ها بوده و از مخفیگاه هایشان بیرون می آیند، این کار را انجام دهید. شب هنگام در مناطق مشکوک به وجود عقرب مثلاً در سرویس بهداشتی یک حوله مرطوب روی زمین قرار دهید. سپس صبح آن را بررسی کنید. برای رعایت جوانب احتیاط، بهتر است موقع صبح برای برداشتن حوله از دستکش یا انبر استفاده کنید. زیرا در غیر این صورت ممکن است عقرب حالت تهاجمی به خود گرفته و شما را نیش بزند.

برای پیدا کردن عقرب ها در خانه، شب ها به دنبال آن ها بگردید

وجود عقرب ها در حیاط

عقرب ها فقط در محیط داخلی یافت نمی شوند.
در صورتی که در حیاط خانه شما، محل مناسبی برای اختفا پیدا کنند، همانجا مخفی می شوند. در حیاط ها نیز مکان های امن مناسب زیادی برای مخفی شدن عقرب ها وجود دارد.
برخی از این مکان ها عبارتند از:

 • گوشه حیاط
 • زیر آجر و موزاییک ها
 • میان سوراخ موجود در دیوارهای حیاط
 • زیر تکه سنگ های موجود در باغچه
 • زیر خاکبرگ و کودهای گیاهی
 • میان تکه چوب و هیزم ها
 • زیر وسایلی که مدت زمان زیادی از آن ها استفاده نشده است
 • نزدیک به محل شیر آب

برای پیشگیری از عقرب گزیدگی و عوارض ناشی از آن باید کاملاً محتاط عمل کنید.
محل های پنهان شدن عقرب در خانه را به خوبی بررسی کرده و برای خلاصی از آن ها از سموم قوی و کشنده عقرب استفاده کنید.

 

نظر خود را بنویسید

مقالات جدید میهن سم

علائم سوسک در خانه
علائم سوسک در خانه

سوسک ها ناقل بیماری های خطرناکی هستند و حضور آن ها در محل زندگی یا کار می تواند بسیار خطرناک باشد به ویژه در شرایطی که تعداد آن ها از حد طبیعی، خارج شده باشد. در این مطلب به علائم سوسک در خانه پرداخته شده است. سوسک ها چگونه موجوداتی هستند؟ سوسک ها حشراتی هستند […]

درمان نیش ساس
درمان نیش ساس با روش های خانگی

ساس ها حشراتی هستند که بعد از نیش زدن به دلیل تولید هیستامین در بدن، باعث ایجاد احساس خارش شدید در محل گزش می شوند. به صورت کلی برای درمان نیش ساس دو راهکار عمده پیش رو دارید. این دو راهکار عبارتند از: استفاده از داروهای کورتیکواستروئیدی و آنتی هیستامینی یا روش های خانگی درمان […]

عدم درمان شپش سر
عدم درمان شپش سر و عوارض ناشی از آن

عارضه پدیکولوزیس و مشکلات ناشی از عدم درمان آن آلوده شدن به شپش وضعیت خطرناک و کشنده ای نیست و شپش ها برخلاف تصور غلط عموم ناقل بیماری به انسان ها نیستند ولی به دلیل اینکه وجود شپش در سر و خارش ناشی ازآن ها بسیار آزار دهنده بوده و همچنین احتمال انتقال آلودگی به […]

از بین بردن عنکبوت
از بین بردن عنکبوت های باغچه

عنکبوت ها موجوداتی هستند که باعث کنترل حشرات داخل باغچه شما می شوند و مضر نیستند اما اگر حس می کنید جمعیت آن ها بیش از حد شده و ممکن است به خانه وارد شوند یا جزو عنکبوت های خطرناک هستند که گزش آن ها عوارض زیادی به همراه دارد بهتر است خودتان دست به […]

کک در حیوانات خانگی
کک در حیوانات خانگی و عوارض آن

خطرات پنهان کک در حیوانات خانگی کک ها حشراتی هستند که در همه جا حضور دارند و عملاً نمی توان کاری انجام داد که حیوانات خانگی مثل سگ ها که مدام در حال جست و خیز، رفت و آمد در خانه و محیط بیرون هستند، به آن مبتلا نشوند! اما می توان با مراقبت روزانه […]

دلایل جذب پشه به بدن انسان
چرا پشه ها برخی را بیشتر نیش می زنند؟

آیا پشه ها برخی افراد را بیشتر نیش می زنند؟ گاهی در یک جمع خانوادگی و یا دوستانه، این موضوع مورد بحث قرار می گیرد که برخی افراد بیشتر از سایرین مورد پشه گزیدگی قرار می گیرند. در این مقاله به بررسی صحت این موضوع و دلایل جذب پشه به بدن انسان به صورت علمی […]