ما کابوس حشرات هستیم

فقط پیام در واتس آپ 09354406776

شماره تلگرام ما : ۰۹۳۵۴۴۰۶۷۷۶
 ۰۹۱۴۵۵۶۲۰۲۰ , ۰۴۴۳۲۲۵۱۸۱۷

سوسک ها ناقل بیماری های خطرناکی هستند و حضور آن ها در محل زندگی یا کار می تواند بسیار خطرناک باشد به ویژه در شرایطی که تعداد آن ها از حد طبیعی، خارج شده باشد. در این مطلب به علائم سوسک در خانه پرداخته شده است.

سوسک ها چگونه موجوداتی هستند؟

سوسک ها حشراتی هستند که به دلیل محل زندگی و نوع تغذیه شان، جزو آلوده ترین حشرات به حساب می آیند. آن ها حامل انواع باکتری و ویروس های خطرناک روی تمام قسمت های بدنشان هستند و زمانی که به خانه ها وارد می شوند می توانند به راحتی عامل انتشار انواع بیماری ها به انسان باشند.
برخی از این بیماری های خطرناک ناشی از سوسک عبارتند از:

 • وبا
 • دیفتیری
 • سل
 • انواع اسهال های خونی
 • تب زرد
 • حساسیت و آلرژی
 • مسمومیت های غذایی
 • فلج اطفال

سوسک ها آنقدر آلوده هستند که با حرکت کردن روی هر سطحی می توانند از خود پاتوژن های آلوده کننده به جا بگذارند. این حشرات، به ویژه زمانی که در آشپزخانه و در کنار مواد غذایی مخفی شوند، می توانند به راحتی انواع بیماری ها را به انسان انتقال دهند بدون اینکه از وجود آن ها در خانه مطلع باشیم. زیرا سوسک ها موجوداتی شب زی هستند و در روز با عبور از درزها و شکاف های بسیار باریک، خود را در قسمت های مختلف خانه به راحتی پنهان می کنند.

محل های مناسب برای پنهان شدن سوسک ها در خانه

انواع سوسک‌

سوسک ها انواع مختلفی دارند و در تمام جهان گسترده شده اند.
می توان گفت هیچ کس نیست که در طول عمرش با یکی از این حشرات چندش آور روبرو نشده باشد. شایع ترین سوسک هایی که در ایران به عنوان سوسک های خانگی و یا سوسک حمام شناخته می شوند عبارتند از:

 • سوسک آمریکایی
 • سوسک آلمانی یا سوسک کابینت

علائم این سوسک ها در خانه شبیه به هم هستند اما در قسمت های مختلفی از خانه، مخفی می شوند.
سوسک های آمریکایی عموماً در فاضلاب ها، دسشویی و حمام پنهان می شوند اما سوسک های آلمانی در آشپزخانه و پشت وسایلی مانندوسایل زیر پنهان می شوند.

 • یخچال
 • اجاق گاز
 • مایکروفر
 • تستر
 • کابینت ها

وجود سوسک در خانه نشانه چیست؟

سوسک ها به دنبال غذا، آب و سرپناه به خانه ها هجوم می آورند.
در صورتی که شرایط زیر در خانه به مدت طولانی وجود داشته باشد، احتمال وجود سوسک در خانه نیز امری غیر قابل انکار است.
شرایطی از قبیل:

 • نامرتب بودن خانه به ویژه آشپزخانه
 • وجود مواد غذایی و تنقلات روی پیشخوان و میز آشپزخانه
 • تمیز نبودن اجاق گاز و فر
 • نشتی آب در آشپزخانه و حمام
 • وجود منافذ زیاد برای ورود به خانه

متاسفانه در صورت مشاهده علائم سوسک در خانه و محل کار، این مکان ها مورد حمله و هجوم سوسک ها قرار گرفته و مدت زمان زیادی از ورود آن ها می گذرد. در این صورت شما باید هر چه سریعتر از سموم قوی کشنده سوسک برای دفع آن ها از خانه کمک بگیرید.

با این علائم به وجود سوسک در خانه پی ببرید

چهار نشانه شایع و شاخص وجود دارد که می توان با استفاده از آن ها به وجود سوسک ها در خانه پی برد. در این صورت می توانید از گسترش بیش از پیش سوسک ها در خانه و انتشار انواع بیماری ها پیشگیری کنید.
این علائم وجود سوسک در خانه عبارتند از:

 • فضولات سوسک
 • بوی ناشی از سوسک
 • مشاهده تخم سوسک
 • پوست به جا مانده از پوست اندازی
 • مشاهده خود سوسک

چگونه متوجه وجود سوسک ها در خانه شویم؟

فضولات سوسک

فضولات سوسک بسته به نوع و اندازه آن ها متغیر است. اما شکل ظاهری فضولات و یا مدفوع سوسک به صورت ذراتی به رنگ سیاه هستند که عرض آن ها تا یک میلیمتر بوده و طول آن ها متغیر است. ادرار آن ها نیز به صورت قطرات و لکه های قهوه ای رنگ است. در ثورت وجود سوسک در خانه، می توان فضولات سوسک را در کناره های دیوار و امتداد قرنیز ها مشاهده کرد. برخی نیز مدفوع سوسک را به پودر فلفل سیاه و یا پودر قهوه شبیه می دانند که با مشاهده آن می توان به راحتی از وجود سوسک در خانه مطلع شد.

بوی سوسک

سوسک ها بوی تند و اذیت کننده ای شبیه به بوی روغن از خود متساعد می کنند و هر چقدر تعداد آن ها بیشتر باشد و دیرتر متوجه وجود آن ها در خانه شده باشید، شدت این بو نیز بیشتر می شود. با اینکه معمولا وقتی این بو را حس می کنید که یک کلونی و یا جمعیت کوچکی از سوسک ها تشکیل شده باشد اما وجود حتی یک سوسک در خانه می تواند به معنی افزایش تعداد آن ها در آینده نزدیک باشد.

البته باید یادآور شد زمانی که شما از سموم کشنده سوسک نیز در خانه استفاده می کنید بسیاری از سوسک ها که در قسمت های مختلف خانه بوده و در مکانی غیر قابل دسترس پنهان شده بودند، می میرند و پس از مدتی بدن آن ها شروع به تجزیه شدن می کند. بنابراین در این زمان نیز بوی بدی از سوسک ها به مشام می خورد که ممکن است در جذب دوباره سوسک ها به خانه بی تأثیر نباشد زیرا سوسک ها از اجساد سایر سوسک ها نیز تغذیه می کنند. بهتر است خیلی سریع، نسبت به دفع سوسک های زنده و یا مرده از خانه اقدام کنید.

تخم سوسک

نرخ تولید مثلی در سوسک ها بسیار بالاست.
آن ها تعداد زیادی تخم را در یک کپسول بسیار محکم قهوه ای رنگی که شبیه به دانه لوبیا قرمز است، قرار می دهند. در حقیقت منظور از مشاهده تخم سوسک، همان کپسولی است که سوسک ها تخم های خود را در آن قرار می دهند. این کپسول که به ootheca معروف است به راحتی قابل مشاهده است و حتی بعد از اینکه سوسک ها از کپسول بیرون می آیند، شما  می توانید پوسته آن را که رها شده اند مشاهده کنید. از بین بردن آن ها به نابودی قطعی سوسک ها در خانه کمک بسیاری خواهد کرد.

سوسک ها تخم های خود را در مکان های غیر قابل دسترس پنهان می کنند

مشاهده پوست سوسک

سوسک ها نیز مانند بسیاری از حشرات دیگر، در مراحل مختلف تا رسیدن به بلوغ، پوست اندازی می کنند. پوست اندازی فرآیندی است که در بسیار یاز موجودات اتفاق می افتد و در آن، جانور لایه بیرونی بدنش را دور می اندازد. مشاهده پوست سوسک ها دلیلی محکم بر وجود آن ها در خانه است.

دیدن سوسک

از قطعی ترین علائم وجود سوسک در خانه، مشاهده خود سوسک ها است که البته کار بسیار سختی است.
زیرا:

 • سوسک ها عمدتا در شب و در سکوت از مخفیگاه هایشان بیرون می آیند
 • بسیار سریع حرکت می کنند

سرعت حرکت سوسک ها بین ۸۰ سانتیمتر تا ۱ متر در هر ثانیه است! به طوری که در ابتدا ممکن است متوجه حضور آن ها نشویم. پوست قهوه ای و تیره آن ها نیز در شب و در تاریکی به سختی قابل مشاهده است. حتی با مشاهده فقط یک سوسک نیز باید هر چه سریعتر برای نابودی سوسک ها اقدام کنید. این حشرات همه چیزخوارند و می توانند انواع بیماری ها را به سرعت در کل خانه پخش کنند. علاوه بر این وجود فضولات و پوست آن ها در خانه نیز می تواند منشأ و دلیل بسیاری از آلرژی ها و حساسیت هایی باشد که بسیار نیز آزار دهنده هستند.

 

نظر خود را بنویسید

مقالات جدید میهن سم

درمان نیش ساس
درمان نیش ساس با روش های خانگی

ساس ها حشراتی هستند که بعد از نیش زدن به دلیل تولید هیستامین در بدن، باعث ایجاد احساس خارش شدید در محل گزش می شوند. به صورت کلی برای درمان نیش ساس دو راهکار عمده پیش رو دارید. این دو راهکار عبارتند از: استفاده از داروهای کورتیکواستروئیدی و آنتی هیستامینی یا روش های خانگی درمان […]

عدم درمان شپش سر
عدم درمان شپش سر و عوارض ناشی از آن

عارضه پدیکولوزیس و مشکلات ناشی از عدم درمان آن آلوده شدن به شپش وضعیت خطرناک و کشنده ای نیست و شپش ها برخلاف تصور غلط عموم ناقل بیماری به انسان ها نیستند ولی به دلیل اینکه وجود شپش در سر و خارش ناشی ازآن ها بسیار آزار دهنده بوده و همچنین احتمال انتقال آلودگی به […]

محل های پنهان شدن عقرب
محل های پنهان شدن عقرب در خانه

بررسی سه محل برای پنهان شدن عقرب ها در خانه عقرب ها موجوداتی شب زی هستند و اغلب در روزها در مکان های تاریک و مرطوب پنهان می شوند. اگر عقرب ها به خانه ما وارد شوند در چه قسمت هایی پنهان می شوند؟ مهمترین و شایع ترین محل های پنهان شدن عقرب ها در […]

از بین بردن عنکبوت
از بین بردن عنکبوت های باغچه

عنکبوت ها موجوداتی هستند که باعث کنترل حشرات داخل باغچه شما می شوند و مضر نیستند اما اگر حس می کنید جمعیت آن ها بیش از حد شده و ممکن است به خانه وارد شوند یا جزو عنکبوت های خطرناک هستند که گزش آن ها عوارض زیادی به همراه دارد بهتر است خودتان دست به […]

کک در حیوانات خانگی
کک در حیوانات خانگی و عوارض آن

خطرات پنهان کک در حیوانات خانگی کک ها حشراتی هستند که در همه جا حضور دارند و عملاً نمی توان کاری انجام داد که حیوانات خانگی مثل سگ ها که مدام در حال جست و خیز، رفت و آمد در خانه و محیط بیرون هستند، به آن مبتلا نشوند! اما می توان با مراقبت روزانه […]

دلایل جذب پشه به بدن انسان
چرا پشه ها برخی را بیشتر نیش می زنند؟

آیا پشه ها برخی افراد را بیشتر نیش می زنند؟ گاهی در یک جمع خانوادگی و یا دوستانه، این موضوع مورد بحث قرار می گیرد که برخی افراد بیشتر از سایرین مورد پشه گزیدگی قرار می گیرند. در این مقاله به بررسی صحت این موضوع و دلایل جذب پشه به بدن انسان به صورت علمی […]