ما کابوس حشرات هستیم

کافیست در واتس آپ یا تلگرام پیغام بدید!

خطرات پنهان کک در حیوانات خانگی

کک ها حشراتی هستند که در همه جا حضور دارند و عملاً نمی توان کاری انجام داد که حیوانات خانگی مثل سگ ها که مدام در حال جست و خیز، رفت و آمد در خانه و محیط بیرون هستند، به آن مبتلا نشوند! اما می توان با مراقبت روزانه و منظم و استفاده از محصولات کشنده کک ها که به محض تماس با کک های روی پوست، موجب از بین رفتن این حشرات می شوند، از انتشار بیماری های ناشی از کک در حیوانات خانگی و انسان ها پیشگیری کرد.

با خطرات پنهان گزیدگی کک آشنا شوید!

متأسفانه، کک ها همه جا حضور دارند.
حتی ممکن است با قدم گذاشتن در محل نگهداری سگ ها و یا حتی قدم گذاشتن روی جای پای سگ ها، کک ها به شما بچسبند. اما حیوانات خانگی خیلی سریعتر از انسان ها دچار کک می شوند موقع استراحت در حیاط خانه یا قدم زدن در کنار خیابان یا خانه همسایه نیز احتمال ابتلا آن ها به کک وجود دارد.

افزایش احتمال ابتلا به کک در حیوانات

کک و نیش آن ها باعث ایجاد تحریک های پوستی در سگ و انسان شده که بسیار اذیت کننده نیز هستند. کک ها می توانند از طریق انتقال بیماری به سگ ها، آن را به سرعت به شما نیز منتقل کنند. در هر صورت هیچ کسی مایل نیست که کک به خانه اش وارد شود. زیرا این حشرات خطرناک محسوب می شوند. کک هایی که روی بدن حیوانات خانگی مثل سگ ها وجود دارند، باعث بروز مشکلاتی در سلامتی افراد خواهد شد.
این مشکلات عبارتند از:

 • التهاب پوستی و آلرژی
 • کرم های نواری
 • بارتونلوز
 • آنمی یا کم خونی

التهاب پوستی و آلرژی ناشی از گزش کک

بسیاری از سگ ها مبتلا به آلرژی و التهاب پوستی شدید ناشی از گزش کک هستند.
این نوع آلرژی در سگ ها بسیار شایع است. در واقع یکی از دلایل اصلی مراجعه صاحبان حیوانات خانگی به دامپزشک ها همین مسأله است.

” در صورتی که سگ ها به کک آلوده شوند، مراجعه به دامپزشک ضروری خواهد بود “

موقعی که کک ها نیش می زنند، موادی که در بزاق آن ها وجود دارد وارد پوست سگ شده و ایمنی بدن را تحریک می کند. این مورد باعث تحریک شدید پوستی و خارش می شود که به جاهای دیگری از بدن نیز گسترش پیدا می کند که در نهایت منجر به ریزش مو و عفونت پوستی در آن نواحی می گردد که حتی به مرور زمان وخیم تر نیز خواهد شد. تا زمانی که کک های پوستی سگ ها کنترل نشوند، سگ هایی که مبتلا هستند این علائم ناخوشایند را با خود به همراه خواهند داشت.
بهتر است برای درمان کک در حیوانات خانگی هر چه سریعتر از سموم کشنده کک استفاده کنید.

کرم های نواری

کک در حیوانات خانگی می تواند پای انگل های دیگری را نیز به خانه باز کند.
موقعی که سگ ها ناحیه گزیدگی کک را می جوند یا حتی برای برداشتن آلودگی ها از روی پای خود، آن را لیس می زنند، احتمال اینکه کک را ببلعند زیاد است. اگر کک هایی که بلعیده شده اند همراه با کرم های نواری باشند، احتمال عفونت و بیمار شدن سگ بسیار زیاد خواهد بود. وقتی این کرم ها وارد دستگاه گوارش می شوند، خودشان را به کمک بخش های دهانی تیز و منقار مانند به پوشش داخلی روده می چسبانند. با اینکه کرم های نواری به ندرت باعث بروز علائم بیماری می شوند اما تصور اینکه کرم نواری به بخش داخلی روده سگ چسبیده باشد قطعا احساس خیلی بدی به وجود می آورد.
از علائم وجود این کرم ها در سگ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • لیسیدن بدن
 • کشیدن قسمت تحتانی بدن به زمین

لیسیدن بدن در سگ ها می تواند نشانه ای برای ابتلا به کرم های نواری باشد

تشخیص ابتلا سگ به این کرم ها کار سختی نیست.
اگر سگ شما دچار عفونت کرم های نواری شده باشد، می توانید بخش هایی از این کرم ها را که به دور مخرج سگ شما چسبیده اند ببینید. این بخش ها که شبیه به دانه های سفید برنج هستند، در واقع توده ای از تخم های کرم نواری هستند. حتی اگر با دقت نگاه کنید شاید متوجه حرکت کردن آن ها نیز بشوید. وقتی پوشش بیرونی این توده تخم ها خشک شوند، وارد محیط شده و چرخه خود را کامل می کنند.

” کک ها یکی از عوامل ابتلای سگ ها به کرم های نواری هستند

بارتونلوز یا بیماری ابتلا به انگل های تیره بارتونلا

بارتونلوز، این بیماری که به بیماری تب خراش گربه یا چنگ گربه معروف است، فقط مخصوص گربه ها نیست! بلکه سگ ها هم می توانند به انگل های تیره بارتونلا مبتلا شوند. با اینکه هنوز دقیقا منبع آلودگی به این بیماری در سگ ها، به اندازه گربه ها مشخص نیست اما ارتباط آن با کک در سگ ها کاملاً مشخص است. دامپزشکان موارد بیشتری از این باکتری ها را در سگ ها پیدا کرده اند که به دلیل آگاهی بخشی بیشتر و بهبود روش های تشخیص، موارد بیشتری از آن گزارش شده است. با این حال، هنوز موارد ناشناخته زیادی، به ویژه در سگ ها، در رابطه بیماری بارتونلوز وجود دارد. سگ هایی که مبتلا شده باشند هیچ علامت بالینی خاصی از خود بروز نمی دهند اما معمولا پس از این آلودگی، سگ ها دچار بیماری های قلبی یا بیماری هایی مربوط به چشم و کبد می شوند.

کم خونی یا آنمی

کک ها می توانند عاملین بیماری های خطرناکی در حیوانات خانگی باشند بنابراین حتی فکر کردن به اینکه فقط یک کک روی سگ شما باشد وحشتناک است چه برسد به صدها عدد از آن ها! اما این حالت تنها زمانی اتفاق می افتد که سگ شما با بدشانسی به این تعداد کک آلوده شود. با این حال به دلیل اینکه کک در حیوانات خانگی و سایر میزبان ها از خون تغذیه می کنند پس تعداد زیاد آن ها می تواند باعث بروز آنمی یا کم خونی در آن ها شود. با این حال اگر این مورد در توله سگ ها رخ دهد، باید به طور ویژه و فوری از طریق دامپزشک و به صورت بالینی بررسی و معاینه شود.
در صورت ابتلا توله سگ ها به کک، علائم زیر طبیعی هستند، مانند:

 • ضعف
 • تنفس سریع
 • افسردگی
 • بیحالی

کک در حیوانات خانگی می تواند منجر به کم خونی شود

اما در مواردی که این مشکل رفع نشود حتی مرگ نیز رخ خواهد داد.
در شرایطی که میزان آلودگی کک ها شدید است علاوه بر ضد عفونی کردن حیوان خانگی خود، باید داخل و بیرون خانه را نیز برای از بین بردن کک ها ضدعفونی و پاکسازی کنید.

” تمیز نگه داشتن خانه، از بهترین اقدامات برای پیشگیری از ورود کک به خانه است “

چگونه مانع آلوده شدن سگ ها به کک شویم؟

کک ها همه جا هستند و عملا نمی توان جلوی قدرت آلوده کنندگی آن ها را گرفت.
بنابراین، بهترین کار این است که به شکل دوره ای، از سموم مؤثر و کشنده برای دفع کک در حیوانات خانگی استفاده نمایید. محصولی را انتخاب کنید که به محض تماس با کک موجب از بین رفتن آن ها شود زیرا برخی داروهای خوراکی وجود دارند که در ابتدا به سگ خورانده می شوند. دارو پس از تغذیه کک از خون، وارد بدن آن ها شده و تاثیر گذاری آن بعد از ورود خون به بدن کک آغاز می شود.

 

نظر خود را بنویسید

 1. محمد علی عزتی

  باسلام.سگ من دچار گزیدگی کک شده.میشه لطفا داروی موثر برای ازبین بردن آن ککها از طریق پرداخت هزینه اینترنتی وارسال دارو باپست ویا تیپاکس انجام دهید.وچطورمیتونم عکس یکی از ککها رابراتون بفرستم.چون علائم زخمهاز خونخواری ککها.خارش ولیسیدن بدن وریزش شدید مو وافسردگی را داراست ویکی ازاین ککها دستگیرشده وبطورسالم روی چسب نواری چسبانده وقصد ارسال دارم.ممنون

  1. admin

   سلام، وقت بخیر
   جهت خرید به لینک زیر مراجعه کنید
   https://mihansam.com/how-to-buy/
   جهت مشاوره هم لطفاً با شماره های درج شده در سایت در ارتباط باشید

مقالات جدید میهن سم

کشتن عقرب با راهکارهای ساده و ایمن
کشتن عقرب با راهکارهای ساده و ایمن

کشتن عقرب با راهکارهای ساده و ایمن با توجه به اینکه عقرب ها موجوداتی جان سخت بوده، امری بعید به نظر می رسد. این موجودات از بازماندگان جانوران قدیم هستند و میانگین طول عمر آن ها به پانزده سال و در برخی گونه ها به بیست سال نیز می رسد. عقرب ها می‌توانند تا یک […]

علائم سوسک در خانه
علائم سوسک در خانه

سوسک ها ناقل بیماری های خطرناکی هستند و حضور آن ها در محل زندگی یا کار می تواند بسیار خطرناک باشد به ویژه در شرایطی که تعداد آن ها از حد طبیعی، خارج شده باشد. در این مطلب به علائم سوسک در خانه پرداخته شده است. سوسک ها چگونه موجوداتی هستند؟ سوسک ها حشراتی هستند […]

درمان نیش ساس
درمان نیش ساس با روش های خانگی

ساس ها حشراتی هستند که بعد از نیش زدن به دلیل تولید هیستامین در بدن، باعث ایجاد احساس خارش شدید در محل گزش می شوند. به صورت کلی برای درمان نیش ساس دو راهکار عمده پیش رو دارید. این دو راهکار عبارتند از: استفاده از داروهای کورتیکواستروئیدی و آنتی هیستامینی یا روش های خانگی درمان […]

عدم درمان شپش سر
عدم درمان شپش سر و عوارض ناشی از آن

عارضه پدیکولوزیس و مشکلات ناشی از عدم درمان آن آلوده شدن به شپش وضعیت خطرناک و کشنده ای نیست و شپش ها برخلاف تصور غلط عموم ناقل بیماری به انسان ها نیستند ولی به دلیل اینکه وجود شپش در سر و خارش ناشی ازآن ها بسیار آزار دهنده بوده و همچنین احتمال انتقال آلودگی به […]

محل های پنهان شدن عقرب
محل های پنهان شدن عقرب در خانه

بررسی سه محل برای پنهان شدن عقرب ها در خانه عقرب ها موجوداتی شب زی هستند و اغلب در روزها در مکان های تاریک و مرطوب پنهان می شوند. اگر عقرب ها به خانه ما وارد شوند در چه قسمت هایی پنهان می شوند؟ مهمترین و شایع ترین محل های پنهان شدن عقرب ها در […]

از بین بردن عنکبوت
از بین بردن عنکبوت های باغچه

عنکبوت ها موجوداتی هستند که باعث کنترل حشرات داخل باغچه شما می شوند و مضر نیستند اما اگر حس می کنید جمعیت آن ها بیش از حد شده و ممکن است به خانه وارد شوند یا جزو عنکبوت های خطرناک هستند که گزش آن ها عوارض زیادی به همراه دارد بهتر است خودتان دست به […]