ما کابوس حشرات هستیم

۰۹۱۴۵۵۶۲۰۲۰ - ۰۴۴۳۲۲۵۱۸۱۷

شماره تلگرام ما : ۰۹۳۵۴۴۰۶۷۷۶
 ۰۹۱۴۵۵۶۲۰۲۰ , ۰۴۴۳۲۲۵۱۸۱۷

در فصل های بهار و تابستان، که افراد زیادی مدت های طولانی تری در خارج از خانه هستند، نیش زدگی زنبور بیشتر اتفاق می افتد. نیش زنبورها؛ چه وحشی و چه زنبور عسل؛ در لحظه نیش زدن، می تواند ناراحت کننده و عذاب آور باشد اما در بیشتر نیش زدگی ها، افراد پس از مدت کوتاهی و بدون عوارض بهبود می یابند.

زنبورها چگونه نیش می زنند؟

زنبورهای وحشی نیز مثل سایر زنبورها (زنبورهای عسل و زنبورهای سرخ) برای دفاع از خودشان، مجهز به نیش حاوی زهر (ماده سمی) هستند که با نیش زدن به انسان منتقل می شود. همچنین زنبورهای وحشی در مورد نیش زدن یک تفاوت عمده و مهم با زنبورهای عسل دارند. زنبورهای عسل در صورت نیش زدن، اندام های شکمی شان همراه با نیش بر بدن طعمه باقی می ماند و این زنبورها پس از مدت کوتاهی می میرند در حالیکه در مورد زنبورهای وحشی این چنین نیست و آن ها می توانند چندین بار، پشت سر هم نیش بزنند بدون آنکه اندام نیش زننده خود را از دست بدهند.

زنبورهای وحشی در نحوه نیش زدن با زنبورهای عسل متفاوت عمل می کنند

محل نیش زنبورهای وحشی به سرعت عفونی می شود

با این حال، حتی بدون فرو رفتن اندام نیش زنی، زهر زنبورها می تواند باعث درد و سوزش قابل توجهی شود. در صورت داشتن حساسیت به زهر زنبور، ممکن است واکنش های جدی تری نیز بروز یابد. در هر دو صورت، درمان فوری برای کاهش علائم و عوارض ناشی از نیش، بسیار مهم است. در واقع نکته ای که بیش از درمان اهمیت دارد، دفع مؤثر زنبورهای وحشی از محیط زندگی است.

علائم نیش زنبور وحشی

اکثر افرادی که به نیش زنبور وحشی حساسیت ندارند، فقط علائم جزئی در حین نیش و بعد از آن را تجربه خواهند کرد.
تأثیرات اولیه نیش زنبور می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • درد شدید یا سوزش در محل نیش
 • قرمزی
 • تورم
 • خارش

واکنش های موضعی عادی

به احتمال زیاد در اطراف محل نیش، تورم افزایش می یابد.
یک علامت سفید ریز ممکن است در وسط تاول قابل مشاهده باشد که جای اندام نیش زنی زنبور است که پوست شما را سوراخ کرده است. معمولاً در طی چند ساعت درد و تورم کاهش می یابد.

واکنش های موضعی بزرگ و وسیع

“واکنش های موضعی بزرگ و وسیع” اصطلاحی است که برای توصیف علائم برجسته تر در ارتباط با نیش زنبور وحشی یا زنبور عسل به کار می رود. افرادی که واکنش های موضعی بزرگ دارند، ممکن است نسبت به نیش زنبور حساسیت داشته باشند اما علائم تهدید کننده زندگی مانند شوک آنافیلاکتیک را تجربه نمی کنند. واکنش های موضعی بزرگ در برابر نیش زنبور شامل قرمزی شدید و تورم است که به مدت دو یا سه روز پس از نیش، افزایش می یابد. حالت تهوع و استفراغ نیز می تواند رخ دهد. در طی یک واکنش آلرژیک و حساسیت زا دقت کنید تا ببینید چه اتفاقاتی در بدن شما رخ می دهد.

بیشتر اوقات، در طی یک هفته یا بیشتر، واکنش های موضعی بزرگ به خودی خود فروکش می کنند.
با پزشک، در مورد واکنش های موضعی بزرگ مشورت نمایید. آن ها ممکن است یک داروی بدون نسخه آنتی هیستامین به شما توصیه کنند تا ناراحتی و درد شما کاهش یابد. داشتن یک واکنش موضعی بزرگ پس از یک بار نیش زدن، لزوماً به معنای این نیست که شما به همان روش نسبت به نیش زنبور در آینده واکنش نشان خواهید داد. ممکن است شما پس از نیش زدن زنبور، یک واکنش جدی داشته باشید و هرگز علائم مشابه قبلی را دوباره نشان ندهید. با این وجود، یک واکنش موضعی بزرگ می تواند عکس العملی باشد که بدن شما به طور مرتب به نیش زنبورهای وحشی پاسخ می دهد.

نیش زنبور می تواند واکنش های متفاوتی در بر داشته باشد

شوک آنافیلاکسی

آنافیلاکسی که پس از نیش زهردار زنبور ایجاد می شود، شدیدترین واکنش آلرژیک ایجاد شده با نیش زنبورها است که به شوک آنافیلاکسی بر می گردد. آنافیلاکسی هنگامی رخ می دهد که بدن شما در پاسخ به زهر زنبور دچار شوک می شود. اکثر افرادی که پس از نیش زنبور، دچار این شوک می شوند، این اتفاق  خیلی سریع در آن ها رخ می دهد. برای درمان آنافیلاکسی مهم و ضروری است که سریع به دنبال مراقبت های فوریت پزشکی باشید.

علائم واکنش های آلرژیک شدید

علائم واکنش های آلرژیک شدید نسبت به نیش زنبور وحشی شامل موارد زیر است:

 • تورم شدید صورت، لب ها یا گلو
 • کهیر یا خارش در مناطقی از بدن که تحت تأثیر نیش قرار نگرفته است
 • مشکلات تنفسی مانند خس خس یا بریده بریده نفس کشیدن
 • پوست رنگ پریده
 • سرگیجه
 • افت ناگهانی فشار خون
 • ضعف
 • از دست دادن هوشیاری
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • اسهال
 • گرفتگی عضلات معده و درد شکم
 • نبض خیلی شدید

ممکن است بعد از نیش زنبور، همه این علائم را تجربه نکنید اما حداقل برخی از آن ها را بعد از تکرار نیش زنبور، تجربه خواهید کرد.

نیش زنبور در قسمت های فوقانی بدن و نزدیک به سر خطرناک تر است

درمان شوک آنافیلاکسی ناشی از نیش زنبور

اگر سابقه شوک آنافیلاکسی دارید و احتمال نیش زنبور وحشی نیز وجود دارد، جعبه کمک های اولیه و کیت این زنبور را با خودتان حمل کنید. “کیت های زنبور عسل” حاوی تزریق اپی نفرین (EpiPen) است که می توانید پس از نیش زنبور به خودتان تزریق کنید. اپی نفرین چندین کاربرد دارد. از جمله:

 • کمک به تثبیت فشار خون
 • تنظیم ضربان قلب
 • برگشت تنفس به حالت عادی و نرمال

شوک آنافیلاکسی یک وضعیت اورژانسی پزشکی است که نیاز به درمان فوری دارد. درباره این وضعیت خطرناک اطلاعات بیشتری را کسب نمایید، از جمله این اطلاعات این است که اگر شخصی در حال تجربه این شوک است، چه کاری بایستی در مورد آن انجام داد.

درمان نیش زنبور وحشی

درمان واکنش های خفیف تا متوسط

شما می توانید واکنش خفیف و متوسط نسبت به نیش زنبور وحشی را در خانه تان درمان کنید. هنگام درمان نیش زنبور وحشی در خانه بایستی اقدامات اولیه و ساده ای را انجام دهید. اولین گام برای شروع پروسه درمان این است که از محل لانه زنبورهای وحشی دور شوید.

سرکه، راهی آسان برای درمان نیش زنبور

اقدامات اولیه برای درمان واکنش خفیف به نیش زنبور
 • محل نیش را با آب و صابون بشویید، تا در حد امکان سم از بین برود.
 • یک بسته یخ را در محل نیش بگذارید تا تورم و درد کاهش یابد.
 • برای جلوگیری از عفونت، زخم نیش را تمیز و خشک نگه دارید.
 • در صورت تمایل می توانید زخم نیش را با یک بانداژ بپوشانید.

برای کاهش درد ناشی از نیش زنبور روی آن یک بسته یخ قرار دهید

اگر خارش یا سوزش پوستی آزار دهنده و دردناک باشد از کرم هیدروکورتیزون یا لوسیون کالامین استفاده کنید.
جوش شیرین و جو پرک برای پوست، آرامش بخش است و می توان آن ها را در هنگام حمام یا به صورت کرم های دارویی برای پوست استفاده کرد.

استفاده از داروهای ضد درد

داروهای ضد درد، مانند ایبوپروفن می توانند در کاهش درد مرتبط با نیش زنبور وحشی چاره ساز باشند. داروهای آنتی هیستامین، از جمله دیفن هیدرامین و کلرفنیرامین می توانند خارش ناشی از نیش را به خوبی کاهش دهند. تمام داروها را طبق دستورالعمل آن ها مصرف کنید تا از عوارض جانبی احتمالی مانند سوزش معده یا خواب آلودگی جلوگیری شود.

سرکه، راهی آسان برای درمان نیش زنبور

سرکه یکی دیگر از داروهای خانگی است که ممکن است برای سوزش نیش زنبور مفید واقع شود.
اسیدیته سرکه می تواند به خنثی کردن سم قلیایی موجود در نیش زنبور کمک کند. برای استفاده از سرکه بر روی محل نیش، پنبه ای را با سرکه سیب یا سرکه سفید خیس کنید و آن را در بالای ناحیه قسمت آسیب دیده پوست قرار دهید. برای کمک به کاهش درد و التهاب از فشار جزئی روی نیش نیز می توان کمک گرفت. شما می توانید چند دقیقه پنبه آغشته به سرکه را روی بالای پوست زخم شده خودتان قرار دهید.

درمان واکنش های شدید

واکنش آلرژیک شدید به نیش زنبور وحشی نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارند. به طور کلی، بیشتر از ۰.۸ درصد از کودکان و ۳ درصد از بزرگسالان، به نیش حشرات، آلرژی دارند. در صورت وجود اپی نفرین، به محض شروع علائم نیش زنبور، آن را تزریق کنید. اگر سابقه آلرژی در مورد نیش زنبورهای وحشی را دارید، به محض نیش زدگی، اپی نفرین را تزریق کرده و سپس به پزشک مراجعه کنید.

درمان واکنش های آلرژیک شدید به نیش زنبور می تواند شامل موارد زیر باشد:

 1. اپی نفرین اضافی برای آرام کردن سیستم ایمنی بدن
 2. احیاء قلبی و ریوی (CPR)، اگر تنفس به طور موقت متوقف شده باشد
 3. دریافت اکسیژن، استروئیدها یا داروهای دیگر برای بهبود تنفس

اما بهترین روش برای محافظت از خود در برابر زنبورها دوری از آن ها و لانه آن ها خواهد بود. در صورتی که زنبورها لانه خود را در محیط زندگی شما، ساخته باشند راه گریزی وجود ندارد و باید از سموم زنبور کش قوی استفاده کنید.

 

نظر خود را بنویسید

مقالات جدید میهن سم

علائم سوسک در خانه
علائم سوسک در خانه

سوسک ها ناقل بیماری های خطرناکی هستند و حضور آن ها در محل زندگی یا کار می تواند بسیار خطرناک باشد به ویژه در شرایطی که تعداد آن ها از حد طبیعی، خارج شده باشد. در این مطلب به علائم سوسک در خانه پرداخته شده است. سوسک ها چگونه موجوداتی هستند؟ سوسک ها حشراتی هستند […]

درمان نیش ساس
درمان نیش ساس با روش های خانگی

ساس ها حشراتی هستند که بعد از نیش زدن به دلیل تولید هیستامین در بدن، باعث ایجاد احساس خارش شدید در محل گزش می شوند. به صورت کلی برای درمان نیش ساس دو راهکار عمده پیش رو دارید. این دو راهکار عبارتند از: استفاده از داروهای کورتیکواستروئیدی و آنتی هیستامینی یا روش های خانگی درمان […]

عدم درمان شپش سر
عدم درمان شپش سر و عوارض ناشی از آن

عارضه پدیکولوزیس و مشکلات ناشی از عدم درمان آن آلوده شدن به شپش وضعیت خطرناک و کشنده ای نیست و شپش ها برخلاف تصور غلط عموم ناقل بیماری به انسان ها نیستند ولی به دلیل اینکه وجود شپش در سر و خارش ناشی ازآن ها بسیار آزار دهنده بوده و همچنین احتمال انتقال آلودگی به […]

محل های پنهان شدن عقرب
محل های پنهان شدن عقرب در خانه

بررسی سه محل برای پنهان شدن عقرب ها در خانه عقرب ها موجوداتی شب زی هستند و اغلب در روزها در مکان های تاریک و مرطوب پنهان می شوند. اگر عقرب ها به خانه ما وارد شوند در چه قسمت هایی پنهان می شوند؟ مهمترین و شایع ترین محل های پنهان شدن عقرب ها در […]

از بین بردن عنکبوت
از بین بردن عنکبوت های باغچه

عنکبوت ها موجوداتی هستند که باعث کنترل حشرات داخل باغچه شما می شوند و مضر نیستند اما اگر حس می کنید جمعیت آن ها بیش از حد شده و ممکن است به خانه وارد شوند یا جزو عنکبوت های خطرناک هستند که گزش آن ها عوارض زیادی به همراه دارد بهتر است خودتان دست به […]

کک در حیوانات خانگی
کک در حیوانات خانگی و عوارض آن

خطرات پنهان کک در حیوانات خانگی کک ها حشراتی هستند که در همه جا حضور دارند و عملاً نمی توان کاری انجام داد که حیوانات خانگی مثل سگ ها که مدام در حال جست و خیز، رفت و آمد در خانه و محیط بیرون هستند، به آن مبتلا نشوند! اما می توان با مراقبت روزانه […]